Sidekiq batch'leri

Merhaba,

Çok primitive bir soru olabilir ancak tam olarak nereye de baksam bilemediğim ve tecrübe de etmediğim için sorayım dedim.

Elimde 10_000 tane job var ve bunları hangi şekilde Sidekiq’de yaparsam daha verimli olur.

1. Opsiyon
1_000’er tane job içeren 10 tane batch’e bölmek.

2. Opsiyon
10_000 tane job içeren tek bir batch oluşturmak.

Aklınızda başka opsiyonlar varsa duymak isterim. :pray:

NOT: 10_000 jobs sayısı bir örnek bu sayı arta da bilir 100K’ya kadar.

Sevgiler :heart:

Joblarin idempotent oldugunu varsayiyorum, haliyle herhangi bir hata durumunda tekrar ederse guvenli bir sekilde tekrar calisabilir ve veriyi bozmayacagi dusunerek yanit veriyorum.

Joblar seri olmak zorunda mi yoksa paralel’de islenebilirler mi (birbirlerine dependencyleri var mi)? Tabi bir de en sonunda sonuclarin ne olduguyla ilgileniyor musun? (kaci tamamlandi, kaci hata aldi vs)

Biz ihtiyaca gore iki farkli yontem ile ilerliyoruz. Eger bu bir data migration vb gibi kullaniciya yansimayan ve tek seferde yapacagimiz bir is ise Shopify/maintenance_tasks gem’ini kullaniyoruz. Boylelikle akisi takip edip isin ne kadari tamamlandi gorebiliyoruz. Dezavantaji seri calismasi. Bir de paralel calissa tadindan yenmez. Gerci bu gem’i isleri queue’ya atmak icin kullanip paralele de cevirebilirsin ama ben simdilik ihtiyac duymadim. Ozellikle data migration konusunda dogru pratikleri takip edersen ne kadar surdugunun cok uzmemesi gerekir.

Ikinci yontemimiz ise cogunlukla musterinin tetikledigi bulk olarak alinip tek tek islenmesi gereken islerde ortaya cikiyor. Orn musteriden gelen bir product filtresine gore (kac urun oldugu filtrenin ne kadar urun icerdigiyle orantili) her product icin bir servisin cagirilmasi gibi. Bu durumda da Shopify/job-iteration kullaniyoruz. Guzel tarafi job uzunsa ve calisirken interrupt edilirse kaldigi yerden devam edebilmesi. Boylelikle restart sonrasi job bastan baslamiyor. Ayni zamanda sagladigi on_start, on_complete gibi callbackler ile de musteriye anlik job’in ne kadarinin tamamlandigi geri bildirimini verebiliyoruz.

Diger bir yontem de bahsettigin gibi fire & forget :slight_smile:

Dikkat etmeni onerdigim bazi kisimlar var ozellikle her is icin job paslayacaksan. Redis’inin buyuklugune dikkat etmen gerek. Zira daha joblari paslarken redisi doldurursan uzulebilirsin. Ayrica mumkun mertebe bu isi normal queuelarin disinda yap. Eger musterilerin kullandigi ya da default queue icinde yaparsan uygulamanin diger kisimlari queue icinde geride kalacaklarindan gecikmeler yasanabilir (yeni islerin islenmesi gecikiyor). Son olarak exception handling onemli :slight_smile: Yoksa hata sirasinda bugsnag vb gibi bir sistemden hata yagdigi oluyor (bizzat yapmisligim var:))

Kolay gelsin.

4 Beğeni

Asagıdakini yazıyodum, toplantıya gittim, geldim, @demirhanaydin yazmıs…
Garibanın yüzü gülür mü…
Ben de shopify gem’i övecektim…

Nasil verimli bir ciktigini bilemedim ama oncelikle biraz daha bilgiye ihtiyacimiz var.

• 10_000 job, ayni Job’dan mi yoksa farkli joblar mi?
  • Bu tek seferlik isler icin mi, zamanlanmis isler mi, yoksa bir yerden triggerlanan isler mi?
  • Database’e ihtiyac duyan isler mi?
    • Oyleyse data migration & import iceriyorlar mi?
    • Database
  • Idempotent isler mi?
1 Beğeni

Yine de yazmak istedim, telefonda ve metroda yazdim.
Muhtemelen 10 batche bolerdim.

• 10_000 job, ayni Job mi yoksa farkli joblar mi?
  • Bu isler
    • tek seferlik isler
    • zamanlanmis isler
    • ya da olay sonucu triggerlanan isler mi
  • Database’e ihtiyac duyan isler mi?
    • Oyleyse data migration & import iceriyorlar mi?
    • Update? Insert mi? Select mi?
      • Sorgular birlestirilebilir mi?
    • Joblar atomik mi? Yoksa birden fazla tabloya dokunuyor mu?
    • Database’de yeterince connection limit var mi, pgbouncer var mi?
  • Her job’dan sonra triggerlanacak işler var mı? (Gerek DB, gerek uygulama seviyesinde)
    • Triggerlanmasını istiyor muyuz?
    • Bunlar database’le ilgili işler mi?
  • Idempotent isler mi?
  • Fail olabilecek şeyler mi?
  • Zaman kısıtımız var mı?
    • Paralel kosmamiza gerek var mi?
3 Beğeni

Teşekkürler cevaplar için.

Aslında maintance gem’ine ihtiyaç yok gibi duruyor. Ama belki düşünülebilir ki biz de kullanıyoruz başka işlerde onu.

Yaşar güzel sordu. Bu bir veri tabanına bulk veri import yapma işi. Job’ların hepsi ayni tipten aynı işi yapan job’lar. Tek seferlik çalışıyorlar. Gerçi retry’ları var ama bence olmamalı o ayrı konu. Zamanlanmış değil biz kendimiz import edeceğimiz vakit trigger ediyoruz. Verilen veriyi DB’ye yazıyor ya da var olan veriyi güncelliyor. Birden fazla tabloya dokunabilir. Ama job’larin hepsi aynı worker tarafından oluşturuluyor. Yani bir batch’deki job’lar yani worker’dan geliyor. Zaman kısıtımız yok parallel koşulabilir job’lar birbirini ile alakası yok. Beklemelerine gerek yok birbirlerini.

Diyebilirim şimdilik.

1 Beğeni