Ruby'e başlamak için en iyi kaynak

Merhaba,

Ruby’e başlamak için en iyi kitap veya ona benzer bir kaynak var mı? Başlamak isteyen kişi programalama biliyor da olabilir bilmiyor da olabilir. Neler önerirsiniz başlangıç için.

Ben öncelikle https://try.ruby-lang.org/ öneriyorum. Sonrası biraz zor :slight_smile:

Sevgiler.

1 Beğeni

Makers’da Chris Pine’ın “Learn to Program” kitabıyla başlıyorlardı benim zamanımda.

2 Beğeni

Evet ben de bu kitaba bakmıştim vaktinde. Güzel kitap. Yeni versiyonu da çıkmış. Ama şu daha yeni sanırım Programming Ruby 3.2 (5th Edition): The Pragmatic Programmers' Guide by Noel Rappin, with Dave Thomas tabi bunlar pahalli kitaplar. Topluluk olarak edinebilir, paylaşabilir miyiz acaba?

1 Beğeni

Ben bu konuyla ilgili burada detayli bir rehber hazirlayacagim :slight_smile: Son zamanlarda cok fazla kaynak inceleme firsatim oldu. Paylasacagim.

2 Beğeni

Senin paylaştığın “pixace book” diye geçiyor. Güzel kitap ama string nedir gibi soyut kavramlar üzerinden ilerliyor.

“Learn to Program” ise daha somut örnekler üzerinden ilerliyor.

İkisini de okumak için öneririm ama okuyacak kişinin hangi şekilde en iyi öğrendiğini bilmesi gerekiyor. Mesela, ben yaparak öğrenmeyi tercih ediyorum. Bu yüzden Pixace yerine “Learn to Program” bana daha uygun. :slight_smile:

1 Beğeni

aaa bu çok güzel haber Musa. Süpersin! Heyecanla bekliyoruz.

1 Beğeni

Şahsi düşüncem “Öğrenmek için Torrent’ten indir. Paran olunca al.” yönünde. Bu şekilde hem emeğe saygı duymuş hem de işini görmüş oluyorsun. En azından ben öyle yaptım.

1 Beğeni

The Odin Project’in müfredatı iyi olabilir belki.
Şuraya bırakayım: Ruby | The Odin Project
Full Stack RoR path’i için: Full Stack Ruby on Rails | The Odin Project

2 Beğeni

Merhaba Ben aşağıdaki kitabı bulunduğu kütüphanelerle birlikte paylaşıyorum. Öğrenciyseniz proxy ile bağlanıp dijital olarak indirebilirsiniz. Yada bir kütüphanenin referans birimini arayarak ebook olan verisyonunu isteyebilirsiniz. Muhtemelen yardımcı olurlar.

Beginning Ruby: From Novice to Professional (Ulusal Toplu Katalog - Tarama)/ by Peter Cooper

Kesin öneriyorum.

Odin project’te güzel kaynak.

2 Beğeni