Ruby on Rails API Geliştirme Yol Haritası

Herkese Merhaba :wave:t2:

Ruby ve Ruby On Rails ekosisteminde 11 haftasını doldurmak üzere olan biriyim. Kendimi geliştirmek adına farklı farklı projeler oluşturmaya devam ediyorum. Ayrıca React ile de çeşitli projeler geliştiriyorum ve bu iki teknolojiyi aynı projede kullanma düşüncesini gerçekleştirmek için kendimi API konusunda eğitmeye çalışıyorum. Bu noktada sorum şu:

Ruby On Rails ile API geliştirme konusunda bir path öneriniz var mı?

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler :bowing_man:t2:

Yaptığım projeleri incelemek isterseniz: https://github.com/codescaptain

Selam,
Path’ten kastının ne olduğundan tam olarak emin değilim. Burada ihtiyaçlara/problemlere göre yaklaşım değiştirmek gerekebiliyor. O yüzden problem odaklı düşünmek daha iyi olabilir.

Öncelikle internet, web, tarayıcı nedir/nasıl çalışır, temel internet protokolleri kısmıyla başlanabilir. Ardından web uygulama sunucuları nasıl çalışır, RESTful api nedir, alternatifleri nelerdir ve neden ihtiyaç duyulmuş, güvenlik(client-side & server-side…) için neler yapmak gerekir, rate-limiting nedir ve ne zaman ihtiyaç duyulur… Belki özgür yazılım olarak paylaşılmış web api’si olan rails uygulamaları incelemek de güzel fikirler verebilir.

1 Beğeni

Çok teşekkürler Yaşar :bowing_man:t2: . Path den kastım bir yol haritası gibiydi ama soruma güzel bir cevap olmuş teşekkür ederim tekrardan :innocent:

Merhaba Ahmet,
Bizim sirkette, React’i kullanabilmek icin react-rails isimli gem’i kullaniyoruz, bu sayede Rails sayfalarinin icinde React sayfalarini render edebiliyorsun, boylelikle tek sunucu ile hem front-end hemde back-end sunabiliyorsun. Authentication icin’de token tabanli authentication yapabilirsin.

2 Beğeni

wooww Bunu bilmiyordum çok teşekkür ederim. :bowing_man:t2:

1 Beğeni