Rails i API olarak kullanıp React App yapmak mantıklı mı?

Herkese selam. Aslında sorunun tamamını başlıkta yazmış bulundum.

Bu şekilde çalışanlar var m? Varsa bunu yapmanın en güzel yönetimini açıklayabilir mi?

Saygılar :slight_smile:

Merhaba.

Sorunuzun cevabı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sadece back-end developer iseniz bu şekilde bilgileri api ile iletmek hem sizin için hem front-end developer olanlar için daha kolay olucaktır.

Diğer yandan api ile uzaktan verileri gönderdiğiniz için front-end ile ilişkiniz kesilmiş olucaktır ve bu size daha esnek bir çalışma aralığı sunabilir.

Ama siz fullstack developer iseniz boşu boşuna api oluşturmanıza gerek yok.

Böyle bir çok uygulama var.
Aslında sorunun içinde cevabı da yer alıyor. En güzel derken neyi kastediyorsun anlayamamış olabilirim. Tam olarak sormak istediğini biraz daha açıklayabilir misin? Çekincelerin neler? Aklına takılan sorun ne?

Ne yazık ki burada herkese uyacak tek bir cevap yok. Daha çok senin ihtiyacının ne olduğuna göre değişir. Öncelikle, React’e neden ihtiyacın var? SPA mi yapacaksın yoksa sadece ön yüzünde component’ler mi kullanmak istiyorsun?

Ayrıca, aşağıdaki yazıyı da okumanı öneririm. React’i kullanabilmeni sağlayan üç yöntemi de anlatıyor.

2 Beğeni

Cevapların hepsi çok faydalı oldu. React ı frontend tarafında kullanmayı istemem, react ın web3 kütüphanelerinin ve kaynaklarının çok geniş olması. Ben de web3 tarafına çok ilgiliyim ve bu alanda full stack olmayı çok istiyorum. Özellikle @ogirginc ’ in paylaştığı kaynak çok yardımcı oldu kafamdakileri somutlaştırmak için.

Benim esas çekincem şuydu; genelde react ile nodejs api kullanıldığını görüyorum, benim rails api kullanma fikrim biraz “eski köye yeni adet”, ya da saçma olma ihtimali.

Saçma değil ama saçma olsa bile sorun değil. Sonuçta hepimiz saçmalayarak, hata yaparak öğreniyoruz :slight_smile:

1 Beğeni

Baktığın örneklem uzayında bu çok denk geliyor olabilir, ama buradaki esas olan şey REST API’nin çalışıyor olması.

Yani ön-yüz backend’i, backend de ön-yüzü bağlamıyor. :slight_smile:

1 Beğeni