Postgresql çekirdek döküldü hatası

Öncelikle herkese iyi forumlar.

Rails ile bir deneme uygulamamda production ortamım için postgresql kullanmam gerekiyor fakat lokalimde test amaçlı denediğimde şöyle uzun bir hata alıyorum:

Çalıştırdığım komut ise sadece rails db:create

Ve sadece hatayı rails de veriyor normal bir şekilde ruby kodu yazdığım zaman hiçbir hata almıyorum ve sorunusuz veritabanına bağlanıyor.

Yardımcı olucak hocalarıma şimdiden teşekkür ederim.

Bu tarz hataları zaten çözmek o kadar da kolay değil. Üstüne bir de Türkçe hata mesajı geldiğinde bir yazılımcı olarak elindeki en önemli güç olan arama yapabilme yetine de engel koymuş oluyorsun. İlk tavsiyem, İngilizce kullanman yönünde.

Soruna dönersek, ne yazık ki “çekirdek döküldü” ne demek bilmiyorum. Arattığımda da sonuçlarda İTÜ çekirdek vs çıktı. :sweat_smile: “Segmentation fault” diye arattığımda ise şunu buldum:

Bir dene istersen ama artısını eksini bilmiyorum.

2 Beğeni

çekirdek döküldü → core dumped :slight_smile:

Eğer @ogirginc 'in önerdiği çözüm işe yaramazsa, farklı bir PostgreSQL versiyonu ile deneyin isterseniz. Docker ile farklı versiyonlarda kolayca test edebilirsiniz.

2 Beğeni

Galiba sorununun sebebini buldum:
Sorunun sebebi aşağıda verdiğim linkteki kısım:

Ama hala çözümü hakkında bi fikrim yok @ozgun @ogirginc ne yapabilirim ?

Eğer production’da çalışıp sizin makinenizde çalışmıyorsa production’daki environment ile sizin makinez benzer mi? Örneğin production’daki PostgreSQL veya Ruby versiyonu sizin makinenizdekilere benzer mi?. Olmadıpg gem’inin farklı versiyonlarını deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

@WormerKing Ruby 3.0.1 çok sorunlu bir sürüm, büyük ihtimalle ondan hata alıyorsun, Ruby 3.0 serisinde 3.0.5’e yükseltmeni tavsiye ederim.

2 Beğeni

Hocam production ortamına erişimim yok ama diğer versiyonlar ile denediğimde aynı hatayı alıyorum.

Teşekkürler hocam ruby-3.0.1 sürümünün sıkıntılı olduğunu bilmiyordum sonraki projelerimde ruby-3.0.5 kullanacağım.

@ozgun @ufuk ikinize de teşşekkür ederim sorunun kaynağı bir hata değilmiş ve galiba elimizden gelen bişey yok düzelmesi bekleyeceğim mecbur.

Zaten kütüphane’nin github adresinde de şöyle bir hata raporu var:

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni