Nejdet Kadir Bektaş

Merhaba,

Ben Nejdet Kadir. Samsun’un Bafra ilçesinde 2000 yılında doğdum. Üniversite dönemine kadar çevrem tarafından sadece teknolojik konularda az-çok bilgisi olan (halen az :smiley: ), telefon alınırken bu iyi mi? diye sorulan o çok şanslı :slightly_frowning_face: kişilerden biriyim. Lisede derslerine çalışan biri değildim. Youtube’dan yazılım dersleri izliyordum ama bunları gerçek hayata geçirecek bir bilgisayarım olmadığı için üniversite dönemine kadar yazılım dilleri hakkında araştırma yapmak ve video izlemek ile yetindim. Üniversiteye geçtiğimde ise Uluslararası İlişkişler Bölümünü kazandım. Bölüm İngilizce olduğu için hazırlık sınıfında okuyordum. Halamın yıllar önce kullandığı çok eski bir laptop elime geçmişti ve ilk yaptığım iş senelerce izlediğim (PHP ile dinamik web uygulamarı geliştirme) videolarda öğrendiğimi artık gerçek hayata geçirmeyi denemekti. Bir süre sonra hazırlık derslerine gitmemeye başladım ve hayatımın en doğru kararını vererek o üniversiteyi (bölümü) bıraktım. Sonra eve dönerek kendimi bi bootcamp’e soktum. Aylarca video izle, öğren, soru sor, öğren, hata al, öğren gibi yazılım bitmek bilmeyen paradoksu içinde kendimi bulmaya çalışırken yaşadığım ilçede bir yazılım ofisi olduğunu şans eseri farkettim ve o an (sabaha karşı 2 veya 3) onlara ulaştım. Onlardan herhangi bir ücret istemediğimi ve sadece işi öğrenmek istediğimi ilettim. Ofiste çalışmaya başladıktan hemen sonra Git-Github ve Ruby on Rails ile tanıştım ve o günden bu güne hala Ruby on Rails öğrenme serüvenim devam ediyor (yaklaşık 3-4 sene). Sonraki sene başka bir üniversiteye yatay geçiş yaparak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne geçtim ve 3. sınıftayım. Şu an yerel yazılım şirketleri ile proje bazlı çalışarak ve bazı işletmelere sosyal medya desteği vererek kendi geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Ve ek olarak yeni bilgiler öğrenmeyi çok seviyorum :slight_smile:

Ruby Türkiye topluluğu ile, acaba Ruby/Rails ile ilgili Türkiye’de herhangi bir topluluk var mı? diye bakınırken karşılaştım. Toplulukdakiler sağolsun zaman ayırıp sorularıma/sorunlarıma hep yardımcı oldular.

Editör/IDE konusuna gelirsek IDE’lere hiç ısınamadım. İlk kullandığım editör Sublime Text ama VSCODE ve eklentileri ile tanışınca VSCODE’den vazgeçemedim.

Sevgiler.

4 Beğeni

Aramıza hoş geldin :wave:

İnsanı etkileyen bir hayat hikayen varmış. Umarım başka insanlara ilham kaynağı olur. :pray:

1 Beğeni

Hoş geldin Nejdet, umarım burada da bolca sorular sorarsın ve bizlerde yanıt vermeye çalışırız :slight_smile:

2 Beğeni