Emrecan Şuşter

Selamlar. Adım Emre, 24 yaşındayım.

Şu an bu satırları Antalya’dan yazıyorum ancak yılın belli dönemleri İstanbul’da kalırım. Ailem İstanbulluydu ancak ticaret için Antalya’ya yerleşince belli dönemler iki şehre de gidip geldiğimiz bir düzen kurmuş olduk. Bunu anlatmamın sebebi şu ki, eğer yarın bir gün İstanbul’da beni yakalarsanız “Sen Antalyalı değil miydin?” diye sormayın diye. :slight_smile:

Bu tarz tanışalım yazıları yazarken oldukça sıkılırım (daha ziyadesiyle, çekinirim) ve biraz da bundan ötürü sosyal medya hesaplarımı kapattım. Hoş, bunu söylediğim zaman nedense insanlar “Vay artist” olarak yorumluyor ancak kötü bir sosyal medya kullanıcısıyım, kimisini oldukça verimli insanlar kılarken beni kılamıyor. Kontrol edilemeyecek türden sosyal bağlantıların insanın bir şeyler üretmesine mâni olduğunu düşündüğüm için kendime iletişimden daha uzak bir yaşantı seçtim.

Lakin bu satırları yazıyorum zira Ruby Türkiye topluluğu ilgimi çekti. Bir süredir incelediğim kadarıyla çoğunlukla yaşını başını almış, Ruby üzerine samimi olarak ilgilenen insanlardan oluşan çekirdek bir kadro var ve pekâlâ Ruby de gayet beğendiğim bir dil olduğu için en azından bu topluluğa karşın kendimi tanıtmayı arzuladım. Ki tanıttım da, en azından Slack’a girince şirin mi şirin bir yazı yazmıştım. :slight_smile: Fakat Slack gibi anlık iletişim üzerine kurulu bir uygulamadan ziyade yazıların kalıcı bir biçimde saklanacağı bir yerde de kendimi göstermek istedim. En azından arayıp tarayan birisi “Hmm, bu adam zamanında böyle tuhaf şeylerle uğraşmış” desin istedim.

Önceden hazırlanmış kılavuza uygun davranaraktan çalışma/okuma durumumdan bahsedeyim. Henüz yeni Psikoloji’den mezun oldum ve olursa Klinik Psikoloji’den yüksek lisans yapmak istiyorum. Bunun dışında, merakımdan ötürü açıköğretimden Bilgisayar Programcılığı aldım ve iyi kötü dersleri vermeye çalışıyorum. :slight_smile: İki alanın birbiriyle ilgisiz göründüğünü kabul ediyorum. her şeyden yeterince bilmenin, bir konuda her şeyi bilmekten daha faydalı olduğuna inanırım. Bir seviyeye kadar, daha çok bilmek gözle görülür farklar yaratacağını düşünürüm ve o seviyeye kadar ilerlemek isterim. Mümkün olursa, gelecekte elde etmiş olduğum yeteneklerin hepsini aktif bir şekilde kullanarak para kazanmak isterim. Ancak böyle bir şey ne kadar mümkün bilmiyorum.

Tecrübem Rails öğrenmeye çalışma çabamdan ibaret. Yazılıma bir sene önce başladım ve ne yapacağımı tam olarak kestiremediğimden çok farklı diller içerisinde, çok farklı şeyleri denemeye çalıştım. (Bunların içinde Linux üzerinde Swift yazmaya çalışırken Glibc kütüphanelerini kurcalamak bile var.) Ancak içlerinden en çok Ruby yazmaktan keyif aldım ve web üzerine gelişmemin hayatıma en çok katkıyı getireceğine kanaat ettim. Aklımda belirmiş nice uçuk kaçık fikri belki gerçekleştirebilirim. :slight_smile: Niyetim, Rails’i öğrendikten sonra React’ı da özümseyip iyi bir Full Stack developer olabilmek. Şimdilik The Odin Project diye bir siteyi takip ediyorum. Olursa gelecekte freelancer işler yapmayı da düşünebilirim.

Editör olarak en çok beğendiğim Vim oldu ve Neovim kullanıyorum. Eskiden Vim kullananları tuhaf bulurdum ve Atom kullanırdım. Ancak yalnızca terminal ekranıyla istediğim işi yapmanın özgürlüğüne erişince doğrusu Vim’e epey bir alıştım. Tabii, Vim’in kendisi de epey pratik ve kullanışlı. Üstelik sade yapısını da bayağı bir benimsedim. Başka bir editöre girince kafam kazan gibi oluyor artık :slight_smile:

Paylaşmak istediğim linklere gelirsek… Dediğim gibi sosyal medyayla pek aram yok. Dostlarla beraber kendi yazdığımız yazıları biriktirebileceğimiz bir web sitesi açmıştım ve sanırım kendimle ilgili paylaşabileceğim tek link de bu. Kim bilir, belki gelecekte bu siteyi Rails ile baştan yazarım. :slight_smile:

İlginiz için teşekkür ederim. Yorum ve önerilerinizi merakla bekliyorum.

6 Beğeni

Hoş geldin Emrecan :pray::blush:

1 Beğeni

Hoş geldin @tarbetu :slight_smile:

1 Beğeni