Debugging yöntemleri ve araçları

Merhaba,

Ruby ve Ruby on Rails yazarken hangi debugging aracını neden ve nasıl kullanıyorsunuz?

Ben kendimden başlayayım. Editor olarak Sublime kullanıyorum ve pry gem’ini ekliyorum eğer pry çalıştığım projede yoksa. Sonrasında ise binding.pry'ı debug etmek istediğim kodun hemen üstüne koyuyorum. Fakat pry kendi içerisinde next, continue, step gibi debugging’inde işimize yarayan metotlar ile gelmiyor. Bunları yapabilmek için ayrıca başka gem’lere ihtiyaç duyuluyor.

Sizde durum nedir?

Sevgiler.

Ben RubyMine’ı kullanıyorum. Tümleşik geliştirme ortamı olarak gerçekten büyük konfor sağlıyor. Bu konfor alanlarından biriside debug etme kolaylığı. Koda debug point’leri kolayda kaynak kodun bulunduğu satıra ekleyerek uygulamayı debug modda çalıştırmak yeterli oluyor. Bunu kendi yazdığın kodda yapabildiğin gibi(bakınız burası çokomelli) kullandığın tüm gemlere de debug pointler koyarak çok kolay bir şekilde debug etmeye imkan sağlıyor. Tabi değişkenleri ui’da göstermesi aynı zamanda terminal access vermesi de ayrı bir hoş oluyor :slight_smile:

Ben puts’cuyum. En azından elimin ilk gittiği araç diyeyim. Eğer, durum adım adım takibi gerektiriyorsa byebug’ı tek geçerim. Projede yoksa geçici olarak bile olsa mutlaka Gemfile’a ekliyorum.

Benim tercihim pry-byebug. Tam ikisi bir arada gibi oluyor. Ilk tercihim her zaman puts debugging ama illa debugger kullanmam gerekiyorsa byebug'i pry entegrasyonu ile kullanmak en guzeli oluyor.

Daha denemedigim ama ilginc olan bir de Jard var.

@ufuk @ogirginc @eayurt peki gem’in source koda müdahele edip oralarıda incelemek istediğiniz zaman tek tek binding.pry vs yazması zor olmuyor mu? Neden breakpoint koyan debuglar bu konuda tercihiniz olmuyor? Beni en çok düşündüren nokta bu.

Bir kere binding.pry koyduktan sonra istedigin kadar breakpoint koyabiliyorsun zaten, o konuda bir eksigi yok. Tercih sebebi de her yerde calismasi.

2 Beğeni