Bölünmüş ergonomik klavye arayışı

Uzun zamandır planladığım ama hala bir türlü karar veremediğim bir konu hakkında “bari yazıya dökeyim de belki daha rahat karar veririm” diye düşündüm :grin: Başlıktan da anlaşılacağı üzere ergonomik bir klavye arayışındayım.

Belki aramızda da ergonomik –tercihen ikiye bölünmüş (split)– klavye kullanmış olan vardır diye paylaşmak istedim. Bölünmüş klavyeler hakkında okuduğum yorumlar genelde olumlu yönde ama büyük bir gider olduğu için sık eleyip ince dokuyorum.

Kendi araştırmam sonucunda özellikle şu ikili arasında kaldım:

• ZSA’nın Moonlander Mark I modeli.
  • Kinesis’in Advantage 2 modeli.

Moonlander Mark I

Advantage 2

Sonuç

Görünümünden ve rahat taşınabilir olmasından dolayı Moonlander’a bir tık daha yakınım ama Kinesis de yılların şirketi.

Tavsiyeniz varsa dinlemek isterim :slight_smile:

Dikkate Değer Opsiyonlar

KeyMouse

Aslında en istediğim buydu. Hatta üreticiyle iki yıldır e-postalaşıyorum ama bir türlü yetiştiremedi. Ayrıca yazılım desteği ne kadar veriyor emin olamıyorum.

Ultimate Hacking Keyboard (UHK)

İç alt köşede bulunan kısımlar modüler. İhtiyaca göre değiştirebiliyorsun. #ultimetehacking.

Keyboardio Model 100

Şık ama o kadar?

185d21e75f3534bd886e78e75ef707e6_original

Kinesis Freestyle

Listeye giren ikinci Kinesis. Advantage modelinin “uygun fiyatlısı” diyelim.

1 Beğeni

Ben daha paraya kıyıp bir türlü ısmarlayamadım ama ZSA’dakiler Moonlander için “Tripod Kit” çıkarmış. Hoş duruyor :slight_smile:

Bu konuda gelişmeler var mı? Ben en son kinesis vs moonlander’da şunu okumuştum: My review of the Moonlander MK1 keyboard · Fatih Arslan

Bazı arkadaşlarım moonlander’dan memnun, bazıları da değildi. Kinesis’i de bizim eskiden Paraşüt’te çalışan Metehan kullanıyordu sanırım. Sanırım memnundu. %50 gibi bi oran var sanırım :slight_smile:

Benim de böyle bi ihtiyacım var. Napsak? :slight_smile:

Yeni çıkacak Kinesis Advantage360’ın yorumlarını bekliyorum. Ona göre ya Moonlander ya da 360 alacağım gibi duruyor.

1 Beğeni