Bir Gem'i forklamak

Merhaba,

Bir RubyGem’ini forklayıp ona yeni özellikler ekledikten sonra başka bir isimle RubyGems’e koysam etik olarak yanlış mı olur?

PR açmak istemiyorum çünkü repolarından anladığım kadarı ile çok hızlı bakamıyorlar PR’lara.

Orjinal repoda lisans da yok.

Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Sevgiler.

Selamlar @eayurt

Bana göre yeni bir gem oluşturman etik olarak doğru değil. Herhangi bir lisans olmasa bile yazılmamış bir kural olarak gem’in geliştiricisi tüm haklarının sahibidir.

Forklayıp, yeni özellikler ekleyip, kendi public repondan kullanmanda ise hiçbir sakınca görmüyorum. Buradaki kıstas sadece yayınlayıp yayınlamamak benin görüşüme göre.

Şurada belirttiğine göre eğer repoda bir lisans yoksa kodla herhangi bir değişiklik yapıp bunu dağıtmak yasal olmayacak görünüyor.

2 Likes

Selam,

@alpert in belirttigi gibi lisans olmayan bir depo, ozel mulk yazilim sayilir. Forklamayi gectim, kullanamazsin bile. :slight_smile:

Lisansi olsaydi da lisansina gore yorum yapabilirdik.
Ornegin, GPL’de public olarak dagitmak zorundasin zaten.

Teşekkürler cevaplarınız için ancak ben pek anlamadım. Lisans olmadığı için forklayıp kullanamıyorum mu? Yani forkladım ve yeni özellikler ekledim, private bir yerde de tutuyorum. Bu da mı olmuyor? Lisans yok @yasar biraz ona göre konuşmamız gerekiyor ne yazık ki.

Yasal olarak yeni bir özellik ekleyemezsiniz zaten: No License | Choose a License

If you find software that doesn’t have a license, that generally means you have no permission from the creators of the software to use, modify, or share the software.

2 Likes

@alpert açıklayıcı bir bağlantı bırakmış. Yasal olarak yeni bir özellik eklemeyi geçtim, kopyalayamazsınız bile. Herkes tarafından erişilebilir olması, kullanılabilir olduğu anlamına gelmiyor.

Ben de şunu bırakayım:
https://www.gnu.org/licenses/license-list.html#NoLicense

Pratikte istediğini yapabiliyor olsan da yasal olarak herhangi bir dayanağı yok. Çünkü kodun yazarı tarafından kullanabileceğine dair herhangi bir iznin yok. Kabaca ‘Copyright’ konusu, karın ağrıtır.

Yukarida yazilanlarin hepsine katiliyorum, lisansi olmayan kod uzerinde (kullanim dahil) herhangi bir hak iddia edemezsiniz, ileride kullandiginiz icin basiniz bile agriyabilir. Yavas yavas o gem’den uzaklasin derim.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Peki ne yapmak gerekiyor? Bu Gem’in yaptığı işi yapan sıfırdan bir Ruby Gem’i yazmak mı? Yoksa O RubyGem’ine atıyorum MIT lisansı ekleyip PR açmak mı? (tabi bu mümkün mü bilmiyorum.)

Pratikte yapabilirsin, ama tam olarak öyle çalışmıyor. Çünkü bir kodun lisansını, o kodun geliştiricileri ortak olarak belirliyorlar. Onların ‘biz bu lisansı değiştiriyoruz ve su lisansı seçtik demesi’ ve onlardan birinin PR’ını açması daha doğru. (MIT lisansı da yer yüzündeki en sevmediğim lisanslardan biri)
Ve bütün contributor’lerin de bunu kabul etmesi gerekiyor.

Lisansı olmayan bir proje gördüğümde issue açıyorum, genelde ekliyorlar.

Teşekkürler. MIT lisansı varmış projenin. O zaman gözümden kaçmış, kusura bakmayın :frowning: Konu kilit :slight_smile:

2 Likes